Obnova historických krajinných struktur Polabí (PDF 378.83 kB)

Přístavba zázemí pro ZŠ a MŠ Dřísy (PDF 72.99 kB) 

 


 

Obec Dřísy se nachází v okrese Praha – východ, kraj Středočeský. Rozkládá se asi dvacet sedm kilometrů severovýchodně od centra Prahy a osm kilometrů severně od města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav. 

První zpráva o Dřísech je z roku 1052 spojená se vznikem staroboleslavské kapituly. Její vznik se předpokládá do období prvních českých knížat k čemuž přispívají archeologické nálezy středočeského typu. Darem z povinnosti knížete Čechů Břetislava I. kapitole se stala poddanskou vsí. Za husitských válek a pozdější doby byla obec v majetku různých protestantských osob, ale majetek kapituly – obec Dřísy byl do roku 1674 dodržen. Zlomem pro dějiny Dřís byla třicetiletá válka a její následky. Odešla velká část obyvatel a zbývající zůstali dlouho tajnými nekatolíky. Z opuštěných usedlostí vznikl ještě před koncem třicetileté války panský dvůr a robotující obyvatelstvo přes dvě století žilo v chudém rolnictví na písečné půdě. Staroboleslavský děkan Jan Frik postavil do vinic r. 1729 pro své poddané kapli. Je z náčrtku slavného barokního stavitele K. I. Dientzenhofera. Významnou událostí pro obec bez kostela a fary bylo zřízení školy již roku 1694. Podstatná změna v životě obce se stala v 19. století zrušením roboty a poddanství. O sedmdesátých a dalších letech po stavbě severozápadní dráhy se silně rozvíjelo pěstování zeleniny a Dřísy se staly významnou zelinářskou obcí. Velká produkce zeleniny je tradicí i v současné době.

Aktuality

26. června 2024

Všechny autobusové a trolejbusové zastávky budou od 29. 6. 2024 na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zastávce bude potřeba stisknout dostatečně včas tlačítko ve voze. Pro nástup postačí stát na zastávce tak, aby byl cestující vidět řidičem. Mávat již není potřeba. Praha i Středočeský kraj nyní rozjíždí komplexní informační kampaň, aby tato změna nikomu neunikla.
Výhodou nového systému je zrychlení cestování, vyšší pravděpodobnost dohnání zpoždění, plynulejší jízda odstraněním zbytečného brždění a rozjezdů, i lepší tepelná pohoda ve vozidle, protože v zimě se zbytečně nevyvětrá teplo a v létě účinněji funguje klimatizace. Výhodou je také zpřehlednění pravidel pro jednotlivé zastávky – cestující už nebude muset zkoumat, jestli daná zastávka na znamení je nebo není. Zlepší se také ekonomika provozu a budeme šetrnější vůči životnímu prostředí, protože právě při rozjezdech vzniká nejvíce emisí i hluku a autobus má také nejvyšší momentální spotřebu paliva.
Co musí lidé udělat pro zastavení vozidla
Pro cestující bude tato změna znamenat jediné – ve voze bude potřeba stisknout tlačítko v dostatečném předstihu před zastávkou tak, aby řidič včas věděl, že má zastavit. Na zastávce nemusí cestující pro zastavení udělat vůbec nic – stačí stát tak, aby byl řidičem vidět, mávat už nemusí.
Lidé se nemusejí obávat, že v autobusu nestihnou dát včas znamení. V každém autobusu jsou tlačítka rovnoměrně rozmístěna po celém voze a jsou dostupná téměř z každého sedadla, přičemž pro zastavení lze použít jak červená tlačítka STOP, tak i žlutá tlačítka na dveřích nebo v jejich blízkosti. Také není třeba se obávat, že budou autobusy lidem ujíždět. Řidiči budou mít i nadále povinnost počkat v zastávce do času přesného odjezdu, pokud přijedou dříve, než udává jízdní řád.
Vystupuješ? Stiskni tlačítko. O změně se dozví každý
Od června až do září bude probíhat informační kampaň v médiích, ve vozidlech i na zastávkách, aby tato změna nikomu neunikla. Kampaň má hlavní slogan: „Vystupuješ? Stiskni tlačítko.“ Tím je vlastně řečeno vše podstatné. V každém autobusu i trolejbusu bude informační leták a na dveřích budou nalepeny kulaté upozorňující samolepky. Na letáky i plakáty v různých formátech narazí cestující i na zastávkách povrchové dopravy, ale třeba také u vstupů do metra nebo v tramvajích. V příštích dnech budeme nový systém zastávek podrobně představovat a vysvětlovat na sociálních sítích PID i jednotlivých dopravců, měst či obcí. Přichystali jsme i videospoty, ve kterých si zahrál hlavní roli Jan Vondráček, jehož hlas nás denně provází v tramvajích i autobusech. Speciálně informujeme také organizace sdružující pohybově, zrakově i sluchově postižené spoluobčany. Kampaň se pak vrátí po prázdninách, aby nový systém připomněla školákům, kteří se nyní rozutečou. Na pražských školních linkách pro ty nejmenší budou autobusy zastavovat i nadále vždy.
Jak se budou hlásit zastávky
Ve vozidlech bude od července upraven způsob hlášení zastávek. Místo hlášení: „Příští zastávka je na znamení.“ uslyší cestující upozornění: „Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Informace o příští zastávce bude nově vyhlašována až po odjezdu z předchozí zastávky, aby cestující intuitivněji navedla, kdy má v dostatečném předstihu stisknout tlačítko pro výstup. Řidiči budou mít také k dispozici speciální upozorňující hlášení, které budou moci pustit do reproduktorů ve voze, pokud to uznají za vhodné. V prvních týdnech po změně bude toto speciální hlášení pouštět v pravidelných intervalech do všech vozů pražského Dopravního podniku jeho dispečink. Předpokládáme, že po určitém období, až si lidé na nový systém zvyknou, již takové relace nebudou potřeba a zůstane pouze u klasického hlášení jednotlivých zastávek. Ze zastávkových označníků postupně zmizí informace o charakteru „na znamení“, protože na zastávce není žádné znamení pro zastavení vozidla potřeba.
Zastávky na znamení – celosvětový trend
Celoplošně jednotný charakter zastávek „na znamení“ funguje v České republice na regionálních linkách v celém Ústeckém a Libereckém kraji a postupně ho zavádějí další města i kraje – například v loňském roce se k tomu připojila řada středočeských měst a celý okres Benešov, loni tento systém bez problémů zavedli třeba v Bratislavě. Zcela běžně tento systém funguje už léta ve většině evropských měst i regionů.


Podrobné informace o novém systému zastávek včetně nejčastějších otázek a odpovědí najdete zde:


https://pid.cz/vsechny-zastavky-autobusu-a-trolejbusu-v-ramci-pid-budou-na-znameni/

[ další informace ]

25. června 2024

Změna na autobusové lince 669 a 670 - rekonstrukce povrchu komunikace III/2752 Hlavenec-Kostelní Hlavno

Informace týkající se nadcházející výluky na lince 670 (informační vývěska pro cestující) v souvislosti s uzavírkou silnice III/2752 v úseku Hlavenec – Kostelní Hlavno. Úplná uzavírka bude zahájena se začátkem letních prázdnin od soboty 29. června 2024 a její trvání je plánováno do 21. července.
Opatření bude následující:
Linka 670
Po dobu uzavírky silnice III/2752 v úseku Hlavenec – Kostelní Hlavno dochází k dočasnému PŘERUŠENÍ PROVOZU na lince 670. Vybrané spoje z linky 670budou dočasně převedeny do stávající linky 669.
Zastávka „Kostelní Hlavno, U Pomníku“ bude dočasně zrušena.
Linka X670
V rámci výluky dochází K ZAVEDENÍ NÁHRADNÍ AUTOBUSOVÉ LINKY X670 v úseku BRANDÝS N.L – ST. BOLESLAV – HLAVENEC v trase a zastávkách pravidelné linky 670.
Jízdní řády všech dotčených linek touto výlukou (669, X670) s platností od 29.6.2024. Linka 670 nebude mít po dobu trvání uzavírky žádný jízdní řád.
Jakmile bude tato uzavírka ukončena (tedy do 21.7.), linky 669 a 670 se opět vrátí do trvalého prázdninového stavu a náhradní linka X670 zanikne.

[ další informace ]

17. června 2024

Informace pro majitele nemovitostí

kotle.jpg


13. prosince 2023

Prázdninové jízdní řády od 23.12.2023 do 2.1.2024

[ další informace ]

16. října 2023

Změna jízdního řádu od 30.10.2023 linky č. 476

[ další informace ]

Další zprávy

Nejbližší akce

Anketa

Chtěli byste, aby obec organizovala farmářské trhy, kde by se prodávaly různé regionální produkty?

ANO
3969
NE
1456
JE MI TO JEDNO
1338

Kontakt

Obec Dřísy
Poštovní 12,
277 14 Dřísy

tel.: 326 971 107
e-mail: ou@drisy.cz

na mapě

Úřední hodiny

pondělí     8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00
středa 8:00 - 12:00, 13:00 - 17:00

Odkazy

Cecemínsko

Geoportal